Konkurs

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół i placówek pozaszkolnych. W ramach konkursu zespoły uczniów mają za zadanie zbudowanie robotów miniSumo. Ta kategoria robotów to półkilogramowe, autonomiczne pojazdy, których celem jest lokalizacja przeciwnika i zepchnięcie go z ringu.

W ramach konkursu uczestnicy otrzymują:

 •  zestaw płytek sterujących robotem:
  • zasilanych 6-14V
  • umożliwiających sterowanie dwoma silnikami DC (max 4A na silnik), oraz dwoma serwomechanizmami (max 1,5A na obydwaserwa)
  • umożliwiających podłączenie do 5 czujników podłoża i do 4 analogowych czujników dystansu
  • posiadających zestaw diód LED, przycisków, przełaczników
  • programowanych przez złacze USB, lub UART, lub SWD
 • zestaw 4 czujników podłoża QRD1114 wraz z przewodem.

Uczestnicy muszą zaopatrzyć się lub wykonać:

 • baterię najlepiej 2, lub 3-celową li-pol
 • zestaw czujników odległości (zalecane 3 sztuki czujników Sharp GP2D12, lub odpowiednik – czujnik dystansu z wyjściem analogowym napięciowym, zasilany z napięcia 5V, Zakres pomiaru ok minimum 70 cm)
 • układ napędowy (silniki z przekładnią lub serwomechanizmy, koła)
 • obudowę.

Konkurs składa się z 4 etapów:

1. Rejestracja

Opiekun z ramienia szkoły może rejestrować od 1 do 7. osobowe zespoły. Maksymalna liczba zespołów jaka może wziąć udział w konkursie wynosi 100. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Zespoły zarejestrowane z numerem powyżej 100, będą przyjęte warunkowo – wystartują w przypadku, kiedy nie zgłoszą się zarejestrowani wcześniej zawodnicy lub z nich zrezygnują.

2. Inauguracja

Podczas inauguracji zawodów, 16 lutego 2017, godz. 16:00, sala Audytorium Novum 1B, al. prof. S. Kaliskiego 7, zespoły otrzymają zestawy do budowy robotów, sponsorowane przez następujące firmy: SiMS, SLICAN. W skład zestawów wchodzą: nowe płytki elektronicznego sterowania robotem wraz z oprogramowaniem oraz komplety czujników podłoża. Przewidziane są prezentacje nt. nowej płytki sterowania robotem i możliwości jej programowania.

Prezentacje nt. programowania oraz biblioteka oprogramowania dostępna w dziale Instrukcja budowy robota (link).

3. Budowanie robota

Pomiędzy inauguracją a zawodami jest czas na przygotowanie robota miniSUMO. Na UTP tradycyjnie odbędą się szkolenia prowadzone przez pracowników i studentów.

4. Zawody

Termin zawodów: 27 kwiecień 2016r

Przewidywany harmonogram zawodów:

08:00-9:30 rejestracja uczestników (ważenie, pomiar wielkości i sprawdzenie robotów),
10:00 oficjalne rozpoczęcie,
10:00-10:30 podział na grupy,
11:00 rozgrywki grupowe,
13:00 półfinały,
14:00 finały.

Miejsce: Sala Audytorium Novum, Kaliskiego 7, Fordon, Bydgoszcz.

Sponsorem nagród jest firma PESA, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Akademia Wynalazców a także, Rektor UTP, Dziekan Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki UTP oraz Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej.